Snorkeling – najważniejsze informacje o nurkowaniu z rurką

Snorkeling – najważniejsze informacje o nurkowaniu z rurką

Jeśli w najbliższym czasie planujesz pierwsze podwodne szaleństwa, to w naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości, profesjonalny sprzęt do nurkowania z rurką i nie tylko. Snorkeling zdobywa coraz większe grono fanów, dlatego jesteśmy na bieżąco ze wszystkimi branżowymi nowinkami, które na bieżąco wprowadzamy do asortymentu. Sprzedajemy zarówno akcesoria dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne podczas aktywności w wodzie. Należy pamiętać, że często snorkeling powoduje pragnienie „”czegoś więcej” - zanurzyć się głębiej oraz dłużej. Przeradza się to wtedy w bardziej zaawansowaną pasję jaką jest nurkowanie ze sprzętem lub freediving.

Czym jest snorkeling? 

To nic innego jak jedna z najpopularniejszych i najprostszych form obserwacji życia podwodnego. Aktywność polega na pływaniu bezpośrednio pod taflą wody lub unosząc się na jej powierzchni. Dlatego pływacy potrzebują do tego tylko kilku przedmiotów. Zalicza się do nich:

  • maska lub maska pełnotwarzowa,
  • rurka/fajka, 
  • płetwy,
  • kombinezon (opcjonalnie)
  • kamizelka wypornościowa (wskazana ze względów bezpieczeństwa)

W przeciwieństwie do innych form nurkowania snorkeling nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień, ponieważ jest stosunkowo łatwy i bezpieczny. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących podczas spędzania czasu w wodzie i zadbanie o odpowiednią asekurację.

Sprzęt nowy czy używany?

Naszym zdaniem, jeśli ktoś choć przez chwilę pomyślał o snorkelingu jako o aktywności, którą będzie wykonywał przynajmniej kilka razy w życiu, to warto od razu zainwestować w nowy sprzęt na przykład marki Aqualung. Będzie on dopasowany do indywidualnych możliwości, predyspozycji i miejsc, które chce się „zwiedzić”. Jest to szczególnie przydatne, jeśli osoba zainteresowana podwodnym pływaniem zaczyna swoją przygodę od profesjonalnego szkolenia. Wtedy na pewno spędzi sporą ilość czasu pod wodą w trakcie zajęć praktycznych, więc wypożyczanie sprzętu będzie nieopłacalne. 

Natomiast jeśli nurkowanie z rurką ma być tylko sporadyczną aktywnością, wtedy dobrym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu z dowolnego punktu. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma się pewności co do tego, czy po zejściu pod wodę akcesoria nadal będą dobrze przylegały i czy umożliwią swobodną obserwację. Może się to wiązać ze stratą czasu, a także pieniędzy. 

Dobór sprzętu, a komfort pływania

Podczas pływania na powierzchni wody lub bezpośrednio pod jej taflą najważniejsza jest oczywiście maska. To ona zapewnia przepiękne doznania wizualne oraz chroni nos, dlatego powinna być odpowiednio dopasowana do kształtu głowy. Pływacy coraz częściej wybierają maskę pełnotwarzową, która zapewnia szerokie pole widzenia i umożliwia oddychanie bez potrzeby trzymania ustnika w ustach. Jest szczególnie polecana osobom, które mają problem z powstrzymaniem się od oddychania przez nos. Zazwyczaj maski pełno twarzowe oferują większe pole widzenia, ale za to tradycyjne maski pozwalają na zastosowanie szkieł korekcyjnych dla osób z wadą wzroku. Takie maski, w przeciwieństwie do pełnotwarzowych, nadają się do bardziej zaawansowanych aktywności - nurkowanie głębiej ze względu na zdecydowanie mniejszą pojemność oraz możliwość wyrównania ciśnienia.

Rurka lub fajka to elementy, które spośród wszystkich najłatwiej wybrać. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę, czy dany egzemplarz proponuje pewne udogodnienia – jak zawór ułatwiający czyszczenie, czy osłonka, która ochroni przed przypadkowym zalaniem wodą. Fajka powinna być elastyczna, by łatwo dało się ją spakować do walizki oraz dobry zaczep pozwalający dobrze przymocować ją do maski.

W snorkelingu niemniej istotne niż maska są również płetwy, które umożliwiają sprawniejsze i szybsze przemieszczanie się w wodzie. Najczęściej pływacy wybierają modele kaloszowe, do których można dokupić również neoprenowe skarpety chroniące przed obtarciami. Jest kilka modeli płetw paskowych, które można zakładać na goła stopę (lub skarpetę), co pozwala na bardziej dokładne dopasowanie do konkretnej stopy. Coraz częściej snorkeling przenosi się w chłodniejsze rejony i wtedy warto skorzystać z płetw paskowych wraz z butami neoprenowymi. Warto zadbać, by te dwa elementy pochodziły od jednego producenta. Wtedy zwykle najłatwiej o proste dopasowanie i uwzględnienie odpowiedniej ilości miejsca na obuwie i nie kupować płetw „na styk”. Co ciekawe, rozmiary płetw są mniej precyzyjne niż butów – tutaj zwykle obowiązują oznaczenia od S do XL, ale niektórzy producenci stosują też klasyczne – obuwnicze, ale to zwykle w przypadku płetw kaloszowych wymagających lepszego dopasowania do stopy.

No to chlup pod wodę

Dobrze wiemy, jak nurkowanie potrafi wciągnąć, dlatego każdego dnia staramy się pomóc naszym klientom w wyborze najlepszego dla nich sprzętu. Maska, rurka i płetwy to podstawowy asortyment, który pozwoli wydobyć ze snorkelingu to, co najlepsze, zapewniając niezapomniane chwile pod wodą. W ofercie produktowej znajdują się artykuły tylko od sprawdzonych i topowych producentów, takich jak Tusa czy SEAC. Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z nurkowaniem i sprzętem do tej aktywności, chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl