Wybór maski nurkowej – kilka porad

Podczas urlopu chętnie korzystamy z atrakcji typu snorkeling czy nurkowanie. Maska nurkowa to podstawowy element wyposażenia każdego płetwonurka czy snorkelującego. Bez niej obraz pod powierzchnią wody jest niewyraźny, a nurkowanie bez maski , szczególnie w słonej wodzie, jest mało przyjemne, a wręcz uciążliwe dla oczu.  Maska, podobnie jak płetwy i fajka, jest takim sprzętem, który powinien być dobrze dopasowany, więc najlepiej jest mieć swoją własną, dodatkowo najlepiej poszukać i kupić ją przed wyjazdem. Kupowanie gdzieś na miejscu (jak przypomnimy sobie, że dobrze byłoby mieć ze sobą maskę i fajkę) kończy się zwykle tym, że kupujemy produkt kiepskiej jakości (twardy, niskiej jakości silikon, kiepsko dopasowany do twarzy), do tego nieproporcjonalnie drogi. Efekt jest taki, że mamy jednorazowy zakup.
Zdecydowanie lepiej jest zadbać o dobór maski wcześniej. Możemy kierować się oczywiście ceną, kolorem czy modelem, ale czy to wystarcza?

Co powoduje, że maska do nurkowania, która się nam podobna będzie dla nas odpowiednia i pozwoli nam cieszyć się podwodnymi widokami bez ciągłego zalewania wnętrza?
My jako ludzie bardzo  różnimy się między sobą, każdy ma trochę inny kształt twarzy czy nawet rodzaj skóry. Maski też różnią się między sobą po to, żeby móc dopasować się do różnych wielkości i typów twarzy. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy dany model nam pasuje.

Każda maska nurkowa składa się z kilku elementów:

  • Korpus (ramka) maski – jej zadaniem jest utrzymać odpowiednią sztywność. Stanowi oprawę dla szkieł maski. Ma różny kształt, w zależności od typu maski – jednoszybowej lub dwuszybowej i jest wykonana z różnym materiałów (tworzywo sztuczne, metal). Jest grupa masek bezramkowych tzw. Frameless, w których szybka jest osadzona bezpośrednio w silikonie.
  • Klamry regulujące pasek – służą do dopasowania paska do obwodu głowy danej osoby. Są zwykle na stałe połączone z ramką lub kołnierzem silikonowym maski. Dobrze, żeby były tak skonstruowane, żeby można było z nich korzystać nie tylko gołymi rękami, ale również w rękawiczkach neoprenowych. Nie są tak ważne, jeśli chcemy się zdecydować na pasek neoprenowy.
  • Pasek do maski – ma za zadanie przytrzymać maskę przy twarzy. Ważne jest to, żeby nie dociskał maski do twarzy zbyt mocno. Zwykle jest wykonany z silikonu i z tyłu jest rozdwojony w celu zwiększenia powierzchni przylegania do głowy. Dla osób z długimi włosami często jest to niemiły element, ponieważ przy zakładaniu maski łatwo można wyrwać sobie włosy. W takich przypadkach dobrze jest pomyśleć o neoprenowej nakładce na pasek. Znacznie podnosi ona komfort zakładania maski, a przy okazji pozwala ją łatwo spersonalizować .
  • Kołnierz uszczelniający – ma za zadanie szczelnie przylegać do twarzy, aby nie wpuścić wody do środka. Nie może być za twardy, aby się dobrze dopasowywał. Wykonany jest z silikonu. Dawniej dostępne były maski tylko z czarnym silikonem. Teraz można znaleźć z przeźroczystym silikonem oraz z kolorowymi kołnierzami. W przypadku wyboru maski nurkowej z przeźroczystym silikonem bardzo ważne jest to, żeby wybrać materiał wysokiej jakości. W przeciwnym wypadku silikon zacznie szybko żółknąć.
  • Szkła maski – pozwalają na dobrze widzieć pod wodą. To najważniejszy element maski obok fartucha silikonowego. Istotne, aby były wykonane ze szkła hartowanego. Jednakże jakość szkła też jest niezwykle ważna. W tańszych modelach zazwyczaj wykorzystywane jest szkło niższej jakości o mniejszym współczynniku przepuszczalności świata, szkła dają wtedy lekko zielonkawy odcień wszystkiemu na co przez nie patrzymy. Jeśli chcemy się cieszyć pełnymi kolorami świata podwodnego to trzeba szukać masek z szybami o wysokiej jakości optycznej. Maski ze szkłami o wyższej jakości często mają nałożone dodatkowe powłoki UV i antyrefleksyjne. Takie lustrzane powłoki również podnoszą jakość widzenia i są przydatne w lokalizacjach, gdzie mamy dużo słońca i chcemy ograniczyć promieniowanie UV, podobnie jak w dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych.

Wybór maski nurkowej - krok po kroku

Przy zakupie maski najważniejsze dla nas jest aby była dobrze dopasowania do twarzy. Dobierając maskę nurkową najlepiej jest nie mieć żadnego makijażu czy kremu na twarzy, które mogą znacznie osłabić przyleganie maski. Maskę do nurkowania należy lekko docisnąć do twarzy (nie zakładając opaski na głowę), a następnie wciągnąć powietrze nosem i wstrzymać je na chwilę. Maska powinna utrzymać się na twarzy przez chwilę zanim „odpadnie”, a im dłużej to będzie trwało, tym lepiej dla nas. Najlepiej zrobić to od razu z fajką w ustach. Ustnik fajki lekko wypycha nam górną wargę, a to właśnie w takiej konfiguracji będziemy używali maski pod wodą – z fajką lub automatem oddechowym.

Niektórym wydaje się, że maskę nurkową wystarczy odpowiednio docisnąć paskiem ściągającym, aby mocniej przylegała do twarzy. Jeżeli zaciśniemy pasek do maski za mocno, to przy zmianach ciśnienia może za bardzo się przyssać (jeśli nie będziemy wyrównywać ciśnienia w masce) i sprawi nam ból. Jeśli nurkujemy ze sprzętem, to przy mocno zaciśniętym pasku, o wiele trudniej będzie przedmuchać maskę odchylając ją od twarzy. Do tego, co chyba ważniejsze, narażamy silikonowy pasek na ryzyko pęknięcia, jeśli jest mocno naprężony.

Drugim, istotnym aspektem przy wyborze maski, jest pole widzenia. Oczywiste jest to, że im większe, tym lepiej. Sprawdzamy to, spoglądając przez maskę w prawo, w lewo, w dół i w górę. Ważne, aby, nie kręcić głową, a jedynie poruszać oczami w trakcie sprawdzania. Jeśli porównujemy ze sobą kilka masek, to warto zapamiętać „jak daleko” byliśmy w stanie spojrzeć w danym kierunku. Kąt widzenia zależy od rodzaju maski.

Pod tym względem maski możemy podzielić na trzy kategorie:

Zazwyczaj maski z dwoma szybami mają trochę mniejsze pole widzenia niż jednoszybowe. Jeżeli zależy nam na jak największej perspektywie, powinniśmy się zaopatrzyć w maskę panoramiczną.
Warto również zastanowić się również nad wyborem silikonu. Jeśli chcemy mieć ciut większe pole widzenia i „więcej światła” w masce, to lepszy będzie silikon przeźroczysty. Wybierając czarny silikon pozbywamy się wewnętrznych odbić światła wewnątrz maski, przez co obraz jest bardziej wyraźny, a nas nic nie rozprasza. Tu trzeba się samemu przekonać co komu bardziej pasuje.
Kupując maskę nigdy nie kierujmy się ceną.

Nie zawsze idzie ona w parze z jakością, a przede wszystkim z dopasowaniem do naszej twarzy. Zazwyczaj droższe maski mają lepszy silikon, często o różnej gęstości w różnych partiach, co daje większe możliwości dopasowania do danej twarzy. Ale pamiętajmy, że droższa maska nie zawsze musi być dla Ciebie lepsza,  jeśli weźmiemy tańszą tylko ze względu na cenę, to później będziemy się z nią męczyć i tracić przyjemność z nurkowania.

Mamy nadzieję, że zastosowanie tych wskazówek podczas wyboru maski do nurkowania, ułatwi podjęcie dobrej decyzję co do zakupu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl