Własny sprzęt ABC – warto?

Własny sprzęt ABC – warto?

Zaczynasz przygodę z nurkowaniem? Zastanawiasz się czy warto zainwestować we własny sprzęt? Praktycznie każde Centrum Nurkowe może wypożyczyć Ci podstawowy sprzęt ABC (czyli maska, fajka i płetwy), jednak zdecydowanie zalecane jest, by zainwestować we własny sprzęt ABC (dobrze dopasowany).
Pamiętaj, że już w ramach kursu OWD spędzisz pod wodą kilka godzin na basenie oraz na wodach otwartych masz do zrealizowania 4 prawdziwe nurkowania. Zaczynasz wspaniałą przygodę i warto zapewnić sobie komfort na ten czas oraz na dalsze nurkowania oraz przygodę ze snorkelingiem. Mając wygodny, dobrej jakości i dobrze dopasowany sprzęt ABC możesz skupić się na zajęciach nurkowych. Dzięki temu pozbędziesz się problemu z dopasowywaniem za każdym razem innej maski, fajki i płetw z wypożyczalni sprzętu. Wypożyczanie ABC nigdy nie da gwarancji, że ten sprzęt będzie Ci dobrze pasować i że nie będzie Ci przeszkadzać podczas przebywania pod wodą.

Maska pozwala Ci widzieć pod wodą, przez to jest jednym z najważniejszych elementów Twojego wyposażenia

Maska

Maska musi być przede wszystkim dobrze dopasowana, żeby nie podciekała wodą, dodatkowo powinna zapewniać dobrą widoczność. Dopasowanie maski łatwo sprawdzić. Wystarczy przyłożyć ją do twarzy (bez zakładania paska na głowę) i lekko wciągnąć powietrze nosem. Jeżeli maska nie spadnie Ci z twarzy nawet jak pochylisz głowę w dół i nią poruszasz, to znaczy, że będzie pasować.

Dobrą widoczność zapewni maska z szeroką szybą (lub dwoma odpowiednio wyprofilowanymi szkłami). To kwestia indywidualna jaki typ wybierzesz. Jeśli chodzi o więcej szczegółów dotyczących maski to znajdziesz w tym krótkim wpisie nt. doboru maski. Jeśli masz wadę wzroku to też można dopasować odpowiednią maskę. W szkłach kontaktowych też można nurkować, ale zawsze towarzyszy temu pewne ryzyko – zwłaszcza na początku nurkowej kariery.

Jeżeli chodzi o wygląd, też jest istotny, ale przede wszystkim maska musi pasować do profilu Twojej głowy. Nawet jeśli maska podoba Ci się, ale nie przylega dobrze na Twojej twarzy. Niestety... Nie sugeruj się estetyką i nie wybieraj takiej maski. Docenisz to już przy pierwszym zanurzeniu, a na pewno na podstawowym kursie nurkowania, gdzie stres zwykle jest największy. Dzięki temu, że skupisz się na walorach użytkowych a nie estetycznych, Twoja maska ma spełniać swoją podstawową rolę – pozwalać Ci komfortowo widzieć pod wodą, a Ty będziesz mógł poświęcić całą uwagę na nurkowanie. Postaramy się pomóc Ci jak najlepiej dobrać ją do Twojej twarzy i jest spora szansa, że już za pierwszym razem dokonamy dobrego wyboru i wtedy powinna wystarczy Ci na wiele lat nurkowania. Czasem może się zdarzyć, że „coś Ci nie pasuje”  już pod wodą i wymienisz ją na inny model. Nie kieruj się więc ceną, a dopasowaniem. Pamiętaj też, że część prostych masek przeznaczonych do snoreklingu nie sprawdzi się w nurkowaniu.

sprzęt ABC-maska fajka

Fajka

Wybór tego elementu zestawu ABC jest chyba najprostszy i ma najmniejsze znaczenie. Nie znaczy to, że jest najmniej potrzebna - na pewno będzie potrzebna podczas wyjazdów nurkowych.
Na co zwrócić uwagę? Fajka może być z zaworem/zaworami lub bez – tę z zaworem łatwiej Ci będzie oczyścić. Dla osób nurkujących istotne jest aby była elastyczna – pozwoli to na złożenie jej i schowanie do kieszeni skafandra. Drobnym ale bardzo istotnym elementem jest zatrzask mocujący  fajkę do maski. Warto sprawdzić czy jest odpowiedniej szerokości w stosunku do paska, oraz czy można łatwo ją zamocować i czy nie pozwoli się fajce przypadkowo odczepić. Ostatni element fajki wart uwagi, to osłona chroniąca fajkę przed zalaniem przez fale. Niektóre fajki zamiast osłony mają dodatkowy zaworek zapobiegający zalaniu fajki. Jest to bardzo przydatna funkcja dla osób snorkelujących, ale dla nurków nie ma to zbytnio sensu. Wystarczy, żeby Twoja fajka miała taką osłonę chroniącą przed przypadkowym zalaniem przez falę. Na spokojnych lokalnych akwenach fajka nie będzie bardzo istotnym wyposażeniem ale na morzu, przy sporych falach może Ci kiedyś bardzo pomóc na powierzchni.

Płetwy

Z płetwami, szczególnie na kursie jest pewne wyzwanie. W naszych, polskich warunkach nurkowych innych płetw używa się na basenie lub do snorkelingu (tzw. kaloszowych – z pełną stopą), a innych na wodach otwartych. Podczas realnych nurkowań na wodach otwartych w większości używa się płetw paskowych, w które wsuwa się stopę w bucie neoprenowym i zaciska pasek na pięcie. I takie zdecydowanie Ci sugerujemy jako najbardziej uniwersalne. W tropikalnych wodach część osób używa płetw kaloszowych ze względu na wagę bagażu.

 

Rozmiary płetw paskowych jest mniej precyzyjna niż obuwia lub płetw kaloszowych. Najczęściej są to „ogólne” rozmiary S, M, L, XL, XXL. Płetwy paskowe zakłada się zwykle na but neoprenowy, a nie gołą stopę, więc w płetwie musi być na niego miejsce. Najlepiej dopasować rozmiar płetwy do konkretnego (danego producenta) buta neoprenowego. Buty neoprenowe oczywiście też można pożyczyć, ale z nimi jest podobnie jak z maską. Najlepiej jest kupić i mieć „swoje własne” dobrze dopasowane. Przydadzą Ci się nie tylko na wyjeździe nurkowym, ale również do chodzenia po kamienistej plaży i innych sportach wodnych włączając w to morsowanie.

Kto pyta, nie błądzi  😊

Pamiętaj, że zawsze chętnie odpowiemy na Twoje pytania i  pomożemy Ci w wyborze, tak abyś rzeczywiście mógł cieszyć się ze swoich zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl