Jak zabezpieczyć maskę przed parowaniem i kilka innych porad

Każda maska, zarówno nowa, jak i używana, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed zaparowaniem. Istnieje kilka prostych i bardzo skutecznych sposobów na pozbycie się uciążliwej mgiełki. Najprostszą i jedną z najbardziej popularnych jest dokładne rozprowadzenie śliny po wewnętrznej powierzchni szkła maski, a następnie delikatnie opłukanie wnętrza maski słodką wodą i pozostawienie do przeschnięcia. Niestety ta metoda powoduje rozwój bakterii i glonów na pożywce z naszej śliny. Innym domowym sposobem jest rozprowadzenie pasty do zębów, nalanie coca-coli lub dobrego detergentu do wnętrza maski. Są to jednak metody działające na krótką metę i wymagające częstego powtarzania. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w specjalny płyn lub żel – anty fog skutecznie zabezpieczający szkła przed parowaniem. Są też oddzielne preparaty do czyszczenia masek – szczególnie przydatne przy nowych maskach, na których prawie zawsze jest cienka powłoka smarów (pozostałości po procesie produkcji) które bardzo ułatwiają parowanie maski.

Kilka dodatkowych wskazówek i podpowiedzi, jak korzystać bezproblemowo z maski nurkowej:

  • Przed założeniem maski zmyj kremy bądź makijaż z twarzy.
    Pozwoli to na lepsze przyleganie silikonowego fartucha maski do twarzy.
  • Jeżeli masz dłuższe włosy, to zepnij je wcześniej, tak aby pasek maski dobrze i równo układał się z tylu głowy.
  • Gdy czujesz, że pasek wyrywa ci włosy, zastanów się na korzystaniem z kaptura lub pomyśl o wyposażeniu się w nakładkę neoprenową na pasek, lub zamianie na pasek neoprenowy.
  • Do maski nurkowej zamocuj fajkę  za pomocą mocowania pozwalającego na szybkie odłączenie fajki od maski, tak żeby nie połamać jednego lub drugiego w trakcie przechowywania.
  • Pamiętaj, żeby po nurkowaniu przepłukać ją w słodkiej wodzie, osuszyć, a następnie schować maskę nurkową w bezpieczne miejsce np. pudełko do maski, aby nie uległa zniszczeniu mechanicznemu.
  • Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie, kontakcie z wodą zachować szczególną ostrożność. Podczas snorkelingu użyj kapoka, osobom towarzyszącym powiedz, gdzie masz zamiar się kąpać i określ mniej więcej, ile Ci to zajmie. Lepiej na zimne dmuchać :).
  • Jeżeli masz zamiar używać maski nurkowej w morzu, to warto zaopatrzyć się przynajmniej w buty neoprenowe przeznaczone do wody. Najlepsze jednak będą płetwy. Buty pozwolą uniknąć skaleczenia, a ich przyczepna podeszwa uchroni się przed poślizgnięciem. Płetwy pozwolą Ci na szybciej i dalej pływać bez zmęczenia, dzięki czemu masz możliwość obejrzenia znacznie większego obszaru.

Podstawowy zestaw do snorkelingu nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Jeżeli lubisz oglądać podwodny świat, to warto dobrać sobie taki komplet.
Dodatkowo, jeżeli posiadasz aparat bądź kamerę w obudowie wodoodpornej – to nawet mamy szansę podzielić się swoimi wrażeniami i najpiękniejszymi widokami jakie mieliśmy okazję zobaczyć pod wodą. Są takie maski, które pozwalają na zamocowanie małej kamerki bezpośrednio do maski i nie zajmować rąk.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl