Jak zacząć nurkować? Poznaj nasze porady!

Jak zacząć nurkować? Poznaj nasze porady!

Dzięki dalekim i tropikalnym podróżom coraz więcej osób fascynuje się nurkowaniem. Jest to w gruncie rzeczy prosta, a do tego bardzo ciekawa forma spędzania wolnego czasu, jednak wymaga nabycia kilku niezbędnych umiejętności i wiedzy, by robić to bezpiecznie. Osoby, które planują po raz pierwszy zanurzyć się pod wodę, powinny się do tego odpowiednio przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpocząć swoją podwodną przygodę. Zachęcamy do lektury!

Nurkowanie a pływanie – najważniejsze różnice

Podstawową kwestią, od której należy zacząć w przypadku aktywności wodnych, jest rozróżnienie nurkowania od pływania po powierzchni akwenu wodnego. Osoby, które chcą zejść pod wodę ze sprzętem, na przykład na dno morza czy jeziora, dla swojego bezpieczeństwa powinny ukończyć przynajmniej podstawowy kurs nurkowy, składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podobnie jest z free divingiem, czyli swobodnym nurkowaniem na wstrzymanym oddechu (czasem też nazywanym apnea), też wymaga to odpowiedniego przeszkolenia, bez którego łatwo o uszczerbek na zdrowiu. Jeśli chodzi o snorkeling, czyli o przemieszczanie się po powierzchni wody, nie musisz mieć żadnych specjalnych uprawnień, ale też można zwrócić się do specjalisty o pomoc, chociażby po to żeby umieć poprawnie i wydajnie poruszać się z wykorzystaniem płetw. Co ważne, w zależności od wybranego sposobu trzeba będzie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do nurkowania lub pływania.

Kursy, szkolenia, certyfikacje – od czego zacząć?

Najprostszym i najbardziej podstawowym sposobem na obeznanie się z tematem nurkowania w sprzęcie lub freedivingu jest wykupienie tak zwanego intra nurkowego. Jest to jednorazowe spotkanie z doświadczonym instruktorem (zajmuje to około 2-3 godziny). Celem tego spotkania jest zdobycie absolutnie podstawowej wiedzy i umiejętności, które pozwalają sprawdzić czy dobrze czujesz się pod wodą i czy to niezwykłe uczucie nieważkości podoba się Tobie. Kolejnym krokiem są już kursy dające uprawnienia do nurkowania bez asysty instruktora, trwają od 2 do około 5 dni, w zależności od przyjętego wariantu szkolenia. W ich trakcie uczestnicy poznają więcej niezbędnej teorii oraz wykonują ćwiczenia pozwalające na bezpieczne przebywanie pod wodą.

Osoby, które chcą zająć się nurkowaniem i mieć odpowiednie uprawnienia do tego, mogą skorzystać z rozbudowanej oferty szkoleń pozwalających na uzyskanie certyfikatu. Pierwszym krokiem jest zapisanie się na podstawowy kurs nurkowy (w zależności od organizacji mogą mieć różne nazwy np .OWD, P1 itp.) Ten kurs pozwala na dalszy rozwój nurkowy i doskonalenie umiejętności przy okazji kolejnych stopni nurkowych. W Polsce można znaleźć centra nurkowe szkolące w ramach różnych systemach szkoleniowych uznanych na świecie i opartych na certyfikacji ISO. W śród nich najbardziej popularne są: PADI, SSI, CMAS czy SDI.

Wyposażenie – co jest potrzebne? 

Chcesz zacząć nurkować? To świetnie! Z czasem oprócz zdobycia wiedzy i umiejętności należy pomyśleć także o odpowiednim sprzęcie. Tak naprawdę na początek wystarczy dobra maska, rurka do oddychania oraz płetwy – na przykład marki Aqualung lub Tusa. W przypadku osób nurkujących w umiarkowanych i chłodniejszych wodach potrzebne będą również buty neoprenowe do tych płetw. Dla zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa, szczególnie przy planowaniu nurkowania w morzach i oceanach, należy zaopatrzyć się również w bojki, których nauka obsługi zaczyna się już od podstawowego kursu nurkowania.

Jeśli jesteś zainteresowany częstszym i bardziej systematycznym uprawianiem tego sportu, powinieneś pomyśleć o zakupie kilku przydatnych elementów ekwipunku. Nurkowie powinni kupić odpowiednią piankę (mokry skafander) oraz automat oddechowy jako elementy najbardziej osobiste, czy bardzo istotny dla bezpieczeństwa nurka komputer nurkowy, a także wiele innych akcesoriów. Osoby które mocniej wciągnęły się w ten sport i często nurkują powinny pomyśleć o własnej butli nurkowej Na niezbędnym sprzęcie nie warto oszczędzać, ponieważ jest on niezwykle ważny dla komfortu i bezpieczeństwa! Jednymi z przodujących marek są firmy Apeks czy Atomic Aquatics oferujące kompleksowe zestawy dla osób początkujących i zaawansowanych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Jedną z najczęstszych obaw osób początkujących są kwestie związane z bezpieczeństwem. Należy wyjaśnić, że sama aktywność jaką jest nurkowanie uważana jest za przyjemną, niezbyt skomplikowaną oraz bardzo relaksującą. Schodzenie pod wodę nie zagraża życiu, pod warunkiem, że pod doświadczonym okiem instruktora zdobyło się odpowiednią wiedzę i umiejętności. Twoje bezpieczeństwo jest warte inwestycji w dobrze i wyczerpująco przeprowadzony kurs podstawowy z doświadczonym instruktorem. Przed każdym kursem, uczestnik wypełnia odpowiedni formularz, z którego wynika jakie schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania tego sportu. W szczególnych przypadkach, gdy ktoś choruje lub ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, należy umówić się na wizytę u lekarza (zwykle wystarczy wizyta u lekarza rodzinnego), który oceni sytuację.

Spędzanie czasu pod wodą może stać się prawdziwą pasją, a nawet sposobem na życie. Aby rozpocząć swoją przygodę, wystarczy skontaktować się z centrum nurkowym lub doświadczonym instruktorem, by w niedługim czasie bezpiecznie opanować wszystkie niezbędne umiejętności i zdobyć podstawową wiedzę potrzebną do samodzielnego nurkowania. Z czasem zaawansowane nurkowanie będzie wiązało się z większymi kosztami – jak każda pasja, jednak na początku wydatki wcale nie muszą być duże. Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, w naszym sklepie znajdziesz najpotrzebniejsze artykuły by bez przeszkód zejść pod wodę. Zawsze chętnie pomożemy Ci w doborze wyposażenia odpowiadającego Twoim bieżącym potrzebom. Zachęcamy do kontaktu i zakupów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl