Jak dbać o wyposażenie nurka?

Jak dbać o wyposażenie nurka?

Każda osoba, która kupi pierwszy czy kolejny sprzęt do nurkowania, powinna jak najszybciej zbudować odpowiednie nawyki, pozwalające jej utrzymać wyposażenie w bardzo dobrym stanie przynajmniej przez kilka sezonów. Dzięki takiemu nastawieniu można nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale przede wszystkim zapewnić sobie komfort pływania i bezpieczeństwo pod wodą, co dla każdego nurka jest oczywistym priorytetem. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jak w praktyczny, prosty i szybki sposób pielęgnować podstawowe elementy Twojego ekwipunku, by służyły Ci przez lata. Zachęcamy do lektury.

Niezbędne podstawy pielęgnacji

Niezależnie od tego, jakiej marki są Twoje bojki, skafander, czy maska do pływania, praktycznie każdy odpowiedzialny producent załącza do produktów krótką instrukcję obsługi dla użytkowników. Znajdziesz w niej wszystkie niezbędne i najważniejsze informacje o danym artykule, jego konserwacji lub serwisie wyposażenia. Warto się z nimi zapoznać przed pierwszym użyciem, aby później nie szukać wskazówek w pośpiechu i próbować po omacku coś zaradzić. Lektura takiej krótkiej instrukcji da Ci solidne podstawy do tego, by odpowiednio przygotować asortyment na zejście pod wodę, a dodatkowe triki wypracujesz samodzielnie wraz z doświadczeniem. 

Przed wejściem do wody

Za każdym razem, gdy masz już zaplanowaną nawet krótką wyprawę, to na 1-2 dni przed jej rozpoczęciem konieczne jest dokładne obejrzenie całego wyposażenia. Należy sprawdzić, czy gumowe elementy nie są sfatygowane, czy paski i klamry sprawnie działają oraz czy nie są pęknięte albo rozdarte. Skafander nurkowy powinien zawsze być w świetnym stanie, bez przetarć i naruszonych szwów, by nie przeciekał. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoją wątpliwość, warto od razu wymienić produkt na nowy, ewentualnie naprawić lub zapytać o zdanie bardziej doświadczoną osobę. Lepiej dokonywać cyklicznych i drobnych konserwacji czy zakupów, niż zaniedbać sprzęt na tyle, by po sezonie nie nadawał się już do użytku.

Twój niezawodny ekwipunek

Oprócz dokładnego wypłukania każdy element wyposażenia ma inne zalecenia odnośnie pielęgnacji. Suche skafandry warto sprawdzić pod kątem sprawności zaworów oraz ich szczelności. Jeśli suwak nie zapina się płynnie, należy posmarować go specjalnym woskiem. Ważna jest również kryza szyjna i manszety, które nie mogą posiadać żadnych zniszczeń. Z kolei maska może być wyczyszczona ręcznie lub w zmywarce czy pralce. Jeśli do czyszczenia chcesz skorzystać ze sprzętu AGD, pamiętaj, by odczepić ruchome akcesoria, zawór oraz część wewnętrzną. Należy również zwrócić szczególną uwagę na detergenty.

Po wyjściu z wody

Jedną z najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji asortymentu jest jego dokładne wypłukanie w czystej wodzie po każdym nurkowaniu. Dzięki temu można pozbyć się wszystkich drobnych zabrudzeń, piasku i innych nieczystości oraz zapobiec ich przyschnięciu do silikonowych elementów czy szkła. Sprawia to, że nie będzie wymagał dodatkowego czyszczenia z użyciem specjalnych preparatów, które mogą osłabić jego wygląd. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na miejsca trudno dostępne takie jak fartuch od maski, węże czy klamry oraz zapięcia. W tych częściach zazwyczaj zalega niepotrzebny brud.

Przegląd, wymiana, pielęgnacja

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chodzi o nurkowanie, sprzęt odgrywa kluczową rolę. Niestety, nawet ten od najlepszych producentów, kiedyś będzie wymagał wymiany na nowszy i lepszy. Z pewnością można jednak ten proces opóźnić, wykonując kilka rutynowych czynności w ciągu całego sezonu. Przede wszystkim należy dokonywać regularnych przeglądów swojego asortymentu i na bieżąco wymieniać te części, które już tego wymagają. Po drugie, warto pamiętać, żeby po każdym użyciu porządnie wypłukać dane elementy w wodzie. Na koniec można zastosować odpowiednie środki pomagające w konserwacji wyposażenia. W naszym sklepie  kupisz niezbędne produkty i akcesoria do nurkowania. Chętnie opowiemy Ci więcej o tym, jak o nie dbać. Zapraszamy do kontaktu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl