Porównanie małych latarek OrcaTorch

Porównanie małych latarek OrcaTorch

Czy oglądając latarki nie mieliście czasem poczucia zamętu i przytłoczenia parametrami technicznymi? Producenci podają zwykle jakieś dane (zazwyczaj jest to informacja o strumieniu światła podana w lumenach), ale żeby porównać ze sobą latarki tego samego producenta, a tym bardziej różnych producentów, to zdecydowanie za mało...

Zacznijmy może od tego o co chodzi z tymi lumenami. Lumeny są jednostką miary strumienia świetlnego, czyli całkowitej mocy światła, jaką emituje dane źródło - w naszym wypadku dioda lub diody LED. Czyli sprawa wydaje się być prosta, im więcej lumenów, tym lepiej, bo mamy do dyspozycji więcej światła. Niestety, to nie takie proste 😊.
Lumeny wykorzystuje się przede wszystkim do obliczenia skuteczności świetlnej, a tym samym wydajności oświetlenia. Wystarczy podzielić strumień świetlny (lumeny) przez moc źródła światła (Waty). Im wyższa skuteczność, tym wydajniejsze światło. Nas zwykle interesuje intensywność światła czyli strumień świetlny padający na określoną powierzchnię - czyli luksy. Luks to ilość lumenów dzielona przez wielkość obszaru, na który pada światło. Należy jednak pamiętać, że natężenie światła tego samego źródła będzie zmniejszać się lub zwiększać wraz ze zmianą odległości od oświetlanej powierzchni. Im dalej zostanie umieszczone źródło światła, tym mniejsze będzie natężenie światła. Niestety żaden producent nie podaje takich informacji w zestandaryzowany sposób.

Głównym powodem jest to, że różne latarki mają w różny sposób uformowaną wiązkę światła za pomocą odbłyśników. I tu pojawia się główna różnica. Możemy mieć tę samą latarkę różniącą się odbłyśnikiem (lub jego brakiem, jak to czasem bywa w latarkach video) abyśmy mieli dwa zupełnie różne natężenia światła, ponieważ ten sam strumień świetlny może być skupiony na małej powierzchni albo na o wiele większej.

Innym aspektem jest temperatura barwowa światła. Możemy mieć do czynienia z „ciepłym światłem”, podobnym do tego w jaki sposób świecą tradycyjne żarówki lub „zimnym” o bardziej niebieskiej dominancie. Jakie ma to znaczenie? Może pamiętacie z podstawowego kursu nurkowania, że kolor czerwony jest najszybciej pochłaniany przez wodę, a niebieski najmniej? Właśnie o to chodzi 😊. Ta sama latarka emitująca takie samo natężenie oświetlenia mająca „zimne światło” będzie miała lepszą skuteczność niż ta która ma diodę emitującą światło o cieplejszej dominancie.

Tyle wstępu, teraz przejdźmy do porównania ręcznych latarek – wszystkie tego samego producenta – OrcaTorch.
Przetestowaliśmy 6 latarek. Każda z nich ma diodę dająca strumień świetlny ok. 1000 lumenów. Zrobiliśmy zdjęcie kształtu plamy świetlnej każdej z latarek z różną ekspozycją. Latarki świeciły na płaską, białą powierzchnię zawsze z tej samej odległości - 160 cm. Wszystkie parametry aparatu fotograficznego zostały ustalone (czułość, balans bieli, przysłona) a zmieniany był tylko czas otwarcia migawki, dla każdej latarki były to: 1/15, 1/80 oraz 1/320 sekundy. W ten sposób można łatwo porównać rozkład natężenia i intensywności światła pomiędzy testowanymi latarkami.

Testowaliśmy następujące latarki:

Latarki OrcaTorch - zestawienie

Latarki OrcaTorch - perspektywa

Latarki OrcaTorch - perspektywa

Poniżej podstawowe parametry (podawane przez producenta) każdej z nich oraz wynik obserwacji:

OrcaTorch D500+ (opis latarki)

  • Strumień światła 1000 lm
  • Kąt skupiony - 8º
  • Kąt poświaty 58º

Charakterystyka - latarka D500+

OrcaTorch D520 (opis latarki)

  • Strumień światła 1000 lm
  • Kąt skupiony - 12º
  • Kąt poświaty 72º

Charakterystyka - latarka D520

OrcaTorch D530 (opis latarki)

  • Strumień światła 1300 lm
  • Kąt skupiony - 8º
  • Kąt poświaty  ? (producent nie podał)

Charakterystyka - latarka D530

OrcaTorch D550 (opis latarki)

  • Strumień światła 970 lm
  • Kąt skupiony - 8º
  • Kąt poświaty 70º

Charakterystyka - latarka D550

OrcaTorch D570 (opis latarki)

  • Strumień światła 1000 lm
  • Kąt skupiony - 8º
  • Kąt poświaty  ? (producent nie podał)

Charakterystyka - latarka D570

Przy tej okazji należy dodać ze ta latarka jest dodatkowo wyposażona we wskaźnik laserowy (czerwony lub zielony w zależności od wersji RL lub GL), który można używać niezależnie od włączonego źródła światła. Wtedy skupienie wiązki nie ma sobie równych 😊

Laser - latarka D570

OrcaTorch D810 (opis latarki)

  • Strumień światła 1000 lm
  • Kąt skupiony - 8º
  • Kąt poświaty 70º

Charakterystyka - latarka D810

Po tym zestawieniu widać, że 2 latarki (D520 i D570) mają zdecydowanie cieplejsze światło niż pozostałe. Latarka D530 ma lekko zielonkawą poświatę, a pozostałe mają białe-zimne światło. Widać, że kąty skupione (wielkość ostrej plamki przy najkrótszym czasie ekspozycji) różnią się między latarkami i nie zawsze pokrywają się z danymi producenta. Widać również, że D530 i D810 mają zdecydowanie najmocniej zogniskowaną wiązkę światła, pozostałe mają trochę mniej skupiona i zgodnie z deklaracją producenta D520 ma najbardziej rozmytą plamkę wiązki skupionej.  Latarka D530 ma również najbardziej skupiona poświatę, a D810, pomimo najbardziej skupionej wiązki głównej, ma jedną z największych poświat.

Poniżej ponowne zestawienie wszystkich latarek OrcaTorch, tuż obok siebie.

Charakterystyka wszystkich latarek OrcaTorch

Żeby można było łatwiej porównać zestawiliśmy kilka latarek parami.

Latarki są przedstawione wg opisu na ilustracji. Lewa latarka to pierwsza z opisywanej pary, prawa to druga. Poniżej każdego zdjęcia podane są czasy ekspozycji – dobierane indywidualnie dla danej pary, tak aby jak najlepiej uwypuklić różnice między nimi. Pozostałe ustawienia i parametry aparatu fotograficznego pozostały bez zmiany.

 

Zarejestrowane obserwacje dla poszczególnych par:

 

Porównanie latarek D500+ vs D550

W tej parze widać sporą różnicę intensywności wiązki głównej na korzyść latarki D500, oraz szerszą poświatę w tej latarce czego nie potwierdzają dane producenta.

 

Porównanie latarek D520 vs D530

W tej parze widać zdecydowanie różnicę w kącie skupienia i formowania wiązki pomiędzy latarkami.

 

Porównanie latarek D530 vs D810

To zestawienie pokazuje porównanie dwóch latarek z najmocniejszym skupieniem światła, ale okazuje się, że plamki wiązki głównej znacznie się różnią, mimo że obie latarki mają deklarowany taki sam kąt skupienia wiązki głównej. Latarka D530 powinna mieć 1300 lm, a D810 - 970 lm, więc skupienie i (co za tym idzie) natężenie światła powinno być lepsze w D530, a jest na odwrót, widać to na zarejestrowanych zdjęciach.

Porównanie latarek D570 vs D530

Tu również widzimy znaczną różnice w formowaniu wiązki światła pomiędzy dwoma modelami. Bardzo dobrze też widać różnicę w temperaturze barwowej źródeł światła wykorzystywanych w obu latarkach D570 oraz D530.

 

Porównanie latarek D810 vs D500+

Tu też widać zdecydowanie lepsze skupienie wiązki w przypadku latarki D810.

Jako dodatek, film porównujący wszystkie latarki w ich naturalnym środowisku, czyli pod wodą :-) 

 

Podsumowanie.

Z obserwacji wynika, że latarka D810 ma największe natężenie światła wiązki skupionej, chociaż patrząc na suche dane – 970 lumenów - powinna mieć jedne z gorszych wyników. Przy okazji ma spora i dosyć jasną poświatę, co sprawia, że jest to dosyć uniwersalna latarka.

Nie znaczy to oczywiście, że jest najlepsza z tej grupy testowej.

Trudno jednoznacznie to określić, ponieważ trzeba rozważyć indywidualne potrzeby każdego z nas. Przed wyborem latarki warto zadać sobie kilka pytań...

  • Czy rzeczywiście potrzebujemy bardzo mocno skupione światło? Porównanie skupionego światła D530 i bardziej rozproszonego światła D520
  • Na jak długo musi starczyć nam bateria? Duża bateria D810 albo mniejsza w D500...
  • Czy waga i gabaryty latarki jest dla nas istotne? Spora gabarytowo D810 albo może niezwykle kompaktowa D520
  • Czy na pewno odpowiada nam „zimna” - wysoka temperatura barwowa naszego oświetlenia? Cześć osób nie lubi zimnego światła, nawet jeśli niezbyt długo go ogląda.
  • Jaki typ włącznika nam odpowiada i czy potrzebujemy kilka stopni intensywności oświetlenia? Proste włączenie przez obrót w D520 i D810 albo przełącznik z tyłu latarki w D550 a może przełącznik z boku w D550 lub D530?

Wybory sprzętu nie zawsze są łatwe, ale mamy nadzieję, że ten opis choć troszkę Wam pomógł.

Nic nie zastąpi bezpośredniego obejrzenia i dotknięcia sprzętu.

Zapraszamy Was do obejrzenia tych i innych latarek na żywo 😊

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl