Nurkowanie – potrzebne wyposażenie

Nurkowanie – potrzebne wyposażenie

Zestaw płetwonurka

Konkretne wyposażenie nurka powinno zostać dopasowane do stylu. Inne akcesoria potrzebne będą do rekreacyjnego snorkelingu, nurkowania na bezdechu, rekreacyjnego nurkowania ze sprzetem oraz nurkowania technicznego. Musisz również dobrać artykuły do miejsca, które chcesz odwiedzić.

Podstawowy sprzęt do nurkowania obejmuje 3 elementy. Są to:

  • maska – pozwala swobodnie widzieć pod wodą oraz stanowi ochronę dla nosa. Oprócz dobrze zaprojektowanej szyby istotna jest również kieszeń na nos, dzięki której łatwo można wyrównywać poziom ciśnienia na głębokości. Jest to szczególnie ważne przy nurkowaniu na bezdechu.

Do snorkelingu coraz bardziej popularne sta s maski pełnotwarzowe, które zapewniają 180 stopni pola widzenia i pozwalają wygodnie oddychać bez konieczności trzymania ustnika w ustach. Miękki kołnierz i pasek mocujący umożliwiający regulowanie oferują najwyższy komfort użytkowania,

  • fajka do nurkowania – daje możliwość oddychania z głową zanurzoną pod wodą. Składa się z rury oddechowej, ustnika (zwykle utrzymywanego poprzez lekki docisk szczęk) i mocowania za pomocą paska. W droższych produktach może pojawić się tzw. osłonka chroniąca przed przypadkowym dostawaniem się wody oraz system zaworków blokujący możliwość wpłynięcia wody do środka. Fajki najczęściej są używane do snorkelingu, ale równie bardzo przydatne są przy nurkowaniu w sprzęcie.

  • płetwy – najpopularniejsze są kaloszowe i paskowe. Te pierwsze posiadają gumowe półbuty, które stanowią integralną część zestawu. Zakłada się je na bose stopy, dlatego należy je idealnie dopasować do rozmiaru noszonego obuwia. Drugie mają gumowy pasek na piętach, za pomocą którego można regulować ich wielkość. Wkłada się je na specjalne buty neoprenowe. Są przeznaczone do nurkowania z butlą. Osoby, które nie mają dobrej kondycji i częstego kontaktu ze sportami angażującymi nogi, powinny wybrać płetwy miękkie. Twarde sprawdzą się dla zaprawionych pływaków (wymagają użycia dużej siły, ale w zamian pozwalają uzyskać naprawdę imponujące osiągi). Twarde płetwy ze sprężynami, tzw jet-finy są wskazane dla bardziej zaawansowanych nurków zabierających ze sobą więcej sprzętu ze sobą pod wodę i nurkujących w zestawach dwubutlowych lub konfiguracji sidemount. Mniej popularnym rozwiązaniem jest monopłetwa, którą mocuje się do obu stóp jednocześnie. Model ten pozwala pływać delfinem i wybierany jest przez zaawansowanych nurków freediverów.

Sprzęt powietrzny

Podstawowym elementem sprzętu powietrznego do nurkowaniabutle. Wykonane są ze stali lub aluminium. Te pierwsze są wykorzystywane zwykle w Europie oraz w konfiguracji dwubutlowej typu twin, a drugie w wodach ciepłych, słonych oraz dosyć często do konfiguracji sidemount. Butle wykorzystywane w nurkowaniu zwykle ma ciśnienie 200, 230 lub 300 bar. Najczęściej wykorzystuje się butle o pojemności 10, 12, 15 litrów. Dostępne są także mniejsze – 4, 7 oraz 8 litrów oraz większe 18 i 20 litrów. Podczas doboru idealnego wyposażenia dla siebie, zwróć uwagę na dobór zaworów odpowiednich dla twojej konfiguracji sprzętowej. Butla w konfiguracji rekreacyjne powinna mieć plastikowe stopy ochronne na dole, które pozwolą ją ustawić w pozycji pionowej, wygodny uchwyt do podnoszenia i przenoszenia oraz, w przypadku butli stalowych, siatkę chroniącą lakier przed odpryskami, ważne, żeby była ona dobrze naciągnięta na butlę.

Potrzebne będą Ci także:

  • automat oddechowy – sprzęt ten jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia. Pozwala Ci oddychać pod wodą. Jego rolą jest zmiana wysokiego ciśnienie powietrza z butli, na ciśnienie panujące na danej głębokości. W momencie brania oddechu drugi stopień aplikuje mieszankę oddechową pozwalającą swobodnie oddychać użytkownikowi. Cześć automatów ma możliwość regulacji parametrów i dostosowania ich do aktualnych potrzeb nurka w danych warunkach pod wodą.

  • kamizelka ratowniczo-wyrównawcza (KRW) lub z języka angielskiego nazywana BCD – zapewnia bezpieczeństwo i komfort podczas nurkowania, zapewnia możliwość uzyskania neutralnej pływalności oraz umożliwia wydobycie osoby na powierzchnię w sposób kontrolowany w sytuacji zagrożenia. Jej podstawową częścią jest worek wypornościowy. Niezbędnym elementem jest inflator, czyli zawór dodawczo–upustowy. Zwykle KRW/BCD są wyposażone w dodatkowe zawory upustowe ułatwiające kontrolę pływalności. Ostatnim, ale nie najmniej istotnym elementem całości jest uprzęż, która w zależności od potrzeb może mieć bardzo prostą konstrukcję (wykonana z jednego kawałka taśmy) albo wyposażona w dodatkowe elementy ułatwiające użytkowanie jak klamerki ułatwiające jej rozpięcie i zapięcie.

  • Komputer nurkowy to kolejny bardzo ważny element dla każdego nurka. Mierzy on najważniejsze parametry - czas przebywania pod wodą, oraz głębokość. Dzięki temu, w oparciu o odpowiednie algorytmy, liczy pozostały czas jaki można bezpiecznie przebywać pod wodą, wskazuje przystanki bezpieczeństwa oraz głębokości i czasy przystanków dekompresyjnych w przypadku bardziej zaawansowanych nurkowań. Informuje również o tempie wynurzania, temperaturze wody oraz innych ważnych parametrach.

Dodatkowe wyposażenie do nurkowania

Drugą skórą nurka staje się kombinezon neoprenowy, czyli popularna “pianka” w przypadku nurkowania w ciepłych wodach. Jeśli planujesz nurkować w chłodniejszych wodach zdecydowanie bardziej przyda się Tobie suchy skafander. Przydatne będą: kompas na przykład firmy Suunto, który umożliwi Ci bezpieczne nawigowanie pod wodą. Równie potrzebne będzie oświetlenie latarka (podstawowa lub mała typu backup) oraz narzędzie tnące – na przykład nóż nurkowy.

Wybierz najlepszy sprzęt i zaplanuj wyprawę!

W naszym sklepie internetowym znajdziesz profesjonalny sprzęt do nurkowania starannie dobrany z katalogów sprawdzonych producentów. Są to akcesoria dopasowane do potrzeb początkujących oraz zaawansowanych nurków zanurzających się na duże głębokości. Przejrzyj dostępną ofertę i dobierz ekwipunek dla siebie. Ciesz się ulubioną aktywnością i poznawaj cuda podwodnych krain!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl